Jan Děd: Unesto – Potěmkin nezemřel!

Milé děti. Víte co má společného Český Krumlov, Marineland, Disneyland a PortAventura World? Jsou to zábavní parky. Zábavní park je zařízení, kam strčíte na jednom konci turistu s penězi a na druhém vypadne bez peněz a možná přiměřeně pobaven.

Na rozdíl od Marinelandu, Disneylandu a PortAventura Worldu byl Český Krumlov původně koncipován jako osada, hradiště a evoloval do města. Změna nastala v roce 1992, kdy se někdo rozhodl, že Krumlova je pro obyčejné lidi škoda, strčil ho do věci co se jmenuje Unesco a kombinací úřední šikany, aktivistické šikany a výpalného začal dostávat z centra občany na krásná sídliště na periferiích, toliko na Mír a na Plesnivec. Z centra Krumlova se postupně vytratily obchody z potravinama, zeleninou, masem a nahradili je kšefty v lepším případě s Bohemia Crystal z číny a v horším případě s matrjoškami a hadry „I Love Prag!“. Z barů a hospod se udělali Le Café a La Restauranty. A hlavně se zkoncovalo s těma zlejma autama. Pokud zrovna nejste rovnější z rovných tak zajet do města smíte jen za výpalné a zaparkovat nemůžete vůbec. A že tam bydlíte? Tak si prostě nákup vyložíte a koukejte pálit pryč. Korunu to dostalo loni v létě, kdy bylo zpoplatněno i poslední parkoviště v okolí. Parkovat tedy můžete kde chcete. Třeba na Plesnivci. Pokud máte to „štěstí“, že bydlíte třeba v Rooseweltově ulici, která už není součástí Lunaparku, tak si tam můžete zaparkovat za měsíční výpalné, zhruba ve výši poloviny průměrné mzdy. Další nezbytnou fíčurou jsou památkáři a další aktivističtí pizduši. Máte-li „to štěstí“, že vlastníte nemovitost v Lunaparku Krumlov a neprovozujete Zimmer Frei, ale bydlíte tam, různá příslušná svoloč vám bude kecat i do barvy toaletního papíru a příchutě používaných kondomů. Muškáty v plastovém truhlíku jsou problém, papundeklová cedule s obrázky čínských „jídel“ přímo na náměstí ne. To je jen nástin situace, která vzhledem k okolnosti, že ceny nemovitostí šroubují nahoru ti, kteří si chtějí v Lunaparku otevřít nějaké to rýžoviště dostala lidi z centra Krumlova pryč. A to tak, že úplně. Už chybí jen turnikety na vstupu.

Ok. Tak máme město bez obyvatel co nám generuje pohádkové zisky. Pohádka má šťastný konec. Normální člověk se Lunaparku vyhne a nanejvejš ho budou srát známí z Mechova, Brünu, či jiných děr kecama o tom, jak je Krumlov krásnej a jak musí být super tam žít.

Nicméně to by nebyl socialismus ve stadiu už lehce smrdutého koně, aby to mohlo skončit tak, že soudruzi chtěli město bez lidí a tak ho teda mají. A tak nám na Míru a na Plesnivci narvali do schránek barevný letáček na kusu kartónu, kde nás nějaká výtvarnice láká na príma brigádu a představuje nám geniální projekt UNES-CO. Ve stručnosti jde o to, že si žaba všimla, že v Krumlově nikdo nebydlí (a že to byla fuška všechny buzerací a pokutama vyštípat už víme) a že město, kde nikdo nebydlí je divné. A nebyl by to socialismus ve stadiu už lehce smrdutého koně, aby nedostala granty od Ministerstva kultury České republiky, Ministerstva kultury Slovenské republiky, Národní galerie v Praze, Slovenské národní galerie, Města Český Krumlov, Egon Schiele Art Centra, Regionálního muzea v Českém Krumlově, Gymnázia Český Krumlov, SUPŠ sv. Anežky České, spolku Krumlech a České televize (!!!), na to, aby si najala brigádníky na to, aby předstírali, že bydlí tam, kde díky buzeraci a zlodějině nikdo ve skutečnosti nebydlí. A vysídlenci na Plesnivci to prostřednictvím daní paní Kateřině zacvakají. Ale paní Kateřina není zdroj problému, ta je jen dobovým příznakem. Ačkoliv těžko říct u někoho, kdo se prezentuje jako „česká výtvarnice, jejíž práce má blízko k sociální architektuře.“ Problém je, že žijeme v době, kdy pokud něco nefunguje, neřešíme proč, ale snažíme se to zakamuflovat. Nebyl by to socialismus ve stadiu už lehce smrdutého koně, kdyby se v Krumlově povolili šrouby a řešilo by se, jak to udělat, aby se v centru dalo žít. Nene. Naopak. Soudruzi si zaplatí trapnou stafáž, která bude předstírat, že žije v Lunaparku, zavedou dress code a vstupné. Auta, autobusy, vlaky, letadla a kanoe se budeou parkovat v Přísečný a v Kájově a do Lunaparku bude smět jenom koňský povoz.

Přeji všem z Vás, kdož jste třeba zrovna podávali daňové přiznání, užijte si ten hřejivý pocit, že si tohle platíte. Obhájcům České Televize, která i v tomhle utápí koncesionářské poplatky, přeji záškrt, mor a neštovice. No a sociálním architektům přeji slovy Jiřího Kodeta, vyližte si prdel. Výtvarníkům přeji brzké pochopení, že ne vše, co je nebetyčná drzost, je ještě umění.

Jan Děd
člen jihočeských Svobodných

Napsáno pro dfens-cz.com, 8.4.2018

cesky-krumlov-2407380_1280

Sdílet:
FACEBOOK
FACEBOOK
TWITTER
GOOGLE
http://jihoceskykraj.svobodni.cz/2018/06/jan-ded-unesto-potemkin-nezemrel/
LINKEDIN
PINTEREST
RSS
SHARE

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spamu *
Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Chcete nás podpořit? Sdílejte. Děkujeme!